Plavání dětí ve vanách v domácím prostředí  

Příchod miminka na svět je pro rodiče, ale i dítě velikou změnou. Velmi ráda bych Vám předala nejnovější poznatky o plavání, péči o miminko, významu správné manipulace s dítětem. Mým cílem jsou šťastné a dobře prospívající děti a spokojení rodiče. Pracuji dle metodiky Evy Kiedroňové, kterou jsem byla proškolená a získala  akreditované osvědčení Instruktor plavání dětí od narození do 6-ti let a Instruktor psychomotorického vývoje dítěte.

Vysvětlení pojmu plavání s novorozenci a kojenci. 

„Plavání“ s novorozenci a kojenci si můžeme představit jako radostnou hru rodičů a dětí v čistém a teplém vodním prostředí. Cílem je nabídnout rodičům a dětem krásný, pravidelný, smysluplný program, podpořit jejich oboustranné porozumění, citovou vazbu, zdraví, psychomotorický a sociální vývoj dítěte.  

Jakého významu plavání chceme docílit? 

Pro budoucí život dítěte má kvalitní a správně vedené koupání a „plavání“ velmi pozitivní význam. Hodně záleží na tom, jaké máme informace, po čem toužíme a co jsme ochotni pro to udělat. Máme několik možných významů, co vše můžeme plaváním ovlivnit. 

 • Chceme si zpestřit den a mít hezké a společné zážitky s dítětem.
 • Chceme si plavání užít.
 • Chceme, aby dítě bylo spokojené a pravidelně lépe jedlo a spalo.
 • Chceme, aby dítě netrápily bolesti bříška vlivem nedostatečného odcházení střevních plynů- v teplé vodě se lépe uvolní a důsledkem zvýšené aktivity dolních končetin se zlepšuje střevní peristaltika.
 • Chceme, aby si dítě zvyklo na pravidelný pohyb, spolupráci a soustředěnou pozornost.
 • Chceme podpořit kvalitu celkového rozvoje dítěte (pohyb, paměť, komunikační schopnosti)-plavání je prvním a jediným sportem, který lze nabídnout dítěti ihned od narození.
 • Chceme, aby dítě bylo psychicky otužilé, zdravě sebevědomé a dokázalo se později začlenit do kolektivu i společnosti-dítě si nejdříve musí prostředí, autoritu, kolektiv i činnost dobře osvojit, potom se cítí dobře, spolupracuje a soustředí se.
 • Chceme, aby se dítě naučilo pravidlům hygieny, kvalitnímu dýchání, aby bylo otužilé a zdravé.
 • Chceme se naučit lépe porozumět dítěti a zvýšit vzájemnou citovou vazbu-nejlépe je když začneme plavat od narození, nastartujeme a osvojíme si vše co nejlépe.
 • Chceme, aby se dítě naučilo spolupracovat a komunikovat s vrstevníky a autoritami-rodiče jsou vzor pro dítě, zrcadlí chování svého okolí.
 • Chceme, aby dítě bylo trpělivé, vytrvalé, mělo kladný vztah k učení. 

Kdy začít plavat? 

Můžeme začít kdykoliv, nikdy není pozdě, raději později než vůbec. Začneme-li dítěti nabízet smysluplné plavání co nejdříve a často po narození, pak mu dáváme ideální šanci navázat na přirozeně kladný vztah k vodě, na kterou se adaptovalo po celé období nitroděložního života. Vztah k vodě může získat kdykoliv později, ale mnohdy obtížněji. 

Metodika plavání novorozenců a kojenců.  

Pro každého člověka, který se chce naučit plavat, se musí nejdříve s vodou seznámit a zvládnout tzv. základní plavecké dovednosti (ZPD). Mezi nejobtížnější činnosti ZPD se řadí např.: otužování organismu,  naučit se mít rád vodu, získat cit pro vodu, umět se v ní uvolnit a orientovat, výdechy do vody, přijmout vodu na obličej a potopení hlavy, poloha na zádech se zanořenýma ušima. Pokud s tímto nácvikem začneme již od novorozenců, tak nebudou mít problém se ZPD. Plavání má být pro miminko radostným prožitkem, pěknou hrou. Není nutné tlačit miminko ani rodiče do výkonů. Veškerá manipulace by měla být bezpečná a odpovídající psychomotorickému vývoji. 

Délka lekce trvá cca 60 minut a přizpůsobuje se potřebám dítěte

 • Před plaváním se snažíme zařadit krátké cvičení dle psychomotorického vývoje- cca 10 minut. Formou jemné a pomalé manipulace do jednotlivých poloh. Připravíme miminko na různé úchopy, hry a činnosti, které se pak ve vodě lépe daří. Touto aktivitou se rozcvičí, protáhne a zahřeje.
 • Osmělení a hygiena před vstupem do vody- plynule navazuje na cvičení, je to naprosto přirozená součást kvalitní péče o dítě.
 • Pobyt ve vodě dělíme - na rozplavání ( k opakování již naučeného), na hlavní fázi (k naučení nových prvků) a na vyplavání ( oblíbené činnosti dle nálady a spokojenosti dítěte). 
 • Masáž miminka a ošetření

 Cena lekce - 600 Kč  

Náš další informační web: http://www.lenkabrunova.cz/

Naše nabídka produktů pro matku a dítě:

http://www.lenkabrunova.cz/eshop/

                        


Kontakt

Lenka Brunová, DiS., Diplomovaná porodní asistentka, instruktorka psychomotorického vývoje dětí, instruktorka plavání dětí
+420 603 985 006
03873391